78200

Včelařská konference

(Internetová stránka otevírající prostor pro komunikaci včelařů)



Jméno: E-mail:
Téma:
Příspěvek:
Jmeno sladkeho produktu vcelHeslo: Opište červené slovo pozpátku do kolonky.

U vašeho příspěvku bude zobrazena IP adresa, ze které příspěvek odesíláte.
Délka příspěvku je omezena na 10000 znaků.

Prosíme účastníky konference, aby při podání nového příspěvku do konference vždy vyplnili kolonku "téma". V případě, že reagujete na některý již uveřejněný příspěvek, tak to důsledně čiňte pomocí funkce "Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo...", která je k dispozici vpravo vedle každého zobrazeného příspěvku. Funkce, která je pro každý zobrazený příspěvek k dispozici: "Zobrazit odpovědi na tento příspěvek.", bude správně fungovat jen v případě, že budete dbát výše uvedených pokynů.)


Zběžné zobrazení

Archiv Včelařské konference


R. Polášek (85.71.180.241) --- 11. 4. 2012
Re: Matka

No, každá pomoc takové matce z jiného včelstva to včelstvo zpomaluje v rozvoji a sníží jeho první snůšku o nějaká kila. I když zas na druhé straně může vítaným způsobem oddálit nástup rojení u nejsilnějšího včelstva, pokud jsou včelstva nevyrovnaná. Ale zase na druhé straně to se dá později dělat docela dobře oddělky.

Je tedy třeba pečlivě zvážit, jestli ta matka za pomoc stojí. Neboli proč včelstvo na jaře tak oslabilo. Je třeba vyloučit silnou nosemu a další silné nákazy,tam je to jednoznačně na likvidaci.
Na druhé straně je třeba zvážit, jestli se nejedná původně o zdravé životaschopné včelstvo, které bylo sraženo na kolena sérií více nešťastných či chybných zásahů a jehož matka je geneticky cenná. Tam je to spíš na záchranu matky.

Pokud je situace mezi tím, musí rozhodnout včelař podle své situace.
Jestli je výhodnější za cenu pár kilo medu z první snůšky mít z toho oslabeného včelstva něco jako superraný oddělek se starší matkou, který může po zesílení ve včelstvo ještě chytit pozdní červnovou a červencovou snůšku ale zároveň vnést na stanoviště třeba nějaké chronické virové oslabující onemocnění ( což ale zas může být dobré na další výběr, protože zřetelněji oddělí včelstva náchylnější k těm virům od odolných) nebo vnést přes trubce na stanoviště geny nižší odolnosti a životaschopnosti.
Anebo jestli je výhodnější včelstvíčko zrušit, plásty i vyvařit, úl desinfikovat , odstranit tak možné ohnisko chronických nemocí a zdroj genů nižší odolnosti....
A počty včelstev doplnit vytvářením květnových oddělků.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 56803


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

   
R. Polášek (85.71.180.241) --- 11. 4. 2012
Re: Matka

Co se týká vlastní pomoci, přikláním se k variantě Pepana. přitřepat včely odjinud, zůžit, uteplit, dodat plásty se zásobami, pokud nejsou.... Plásty se včelami bych před otřepáním vyvěsil na chvilku ven , aby odletěly létavky a trochu se vytratila vůně původní matky. Nesmí to být zase moc dlouho, aby v jarním chladu nezachladl plod.
Pokud ale tam je loupež, musí se bezpodmínečně vyřešit, jinak se to nepovede.

Pokud bych měl k dispozici uteplený, třeba polystyrénový oplodňáček, zvážil bych udržení matky v něm. Matku dal do klícky, k zaručeně zdravým včelám - z jiného včelstva a nechal ji tam pár dní za přísunu vody a sladiny. Zdravá matka to musí vydržet. Potom přidal běžným způsbem do plodňáčku s narkotizovanými včelami. Včel by tam mělo být víc než normálně kvůli udržení tepla.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 56804


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Všechny správně vytvořené příspěvky na toto téma





Klikněte sem pro nápovědu